adrenaline winner mma cutman

Adrenalina – Wpływa Na Sportowca

Adrenalina – Hormon Walki i Ucieczki, Jak Wpływa Na Sportowca ? Jak wykorzystać na treningach i zawodach ?

Adrenalina, znana jest również jako epinefryna.
Wydzielanie tego hormonu to odpowiedź organizmu na stres, wieki temu, od tego zależało życie i śmierć. Przygotowuje nasze ciało do walki lub ucieczki. Jest to odruch przeżycia, który możemy wykorzystać dzisiaj w sporcie (MMA, Siłownia, Piłka Nożna, Sport)

Efekt

Napływ adrenaliny z gruczołów dokrewnych m.in. z rdzenia nadnerczy występuje np. gdy zawodnik ma zamiar walczyć na arenie sportowej. Energia wysyłana do mięśni i reakcja wzrastają, aby zwiększyć ich zdolność do reagowania. Występuje zwiększona czujność po przez pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Ciało zaczyna się pocić, w celu schłodzenia mięśni i rozszerzają się źrenice aby zwiększyć pole widzenia.

Serce

Gdy adrenalina jest uwalniana do krwiobiegu, to zawsze trafia do serca, efektem jest natychmiastowe zwiększenie szybkość i siły jego bicia. Powoduje to wzrost ciśnienia krwi, co z kolei pozwala na zwiększenie wymiany gazowej, co daje lepszy dostęp tlenu dla mięśni pracujących. Więcej tlenu – lepsze wyniki !

Skutki negatywne

Pęd adrenaliny do pracujących mięśni ma pozytywny wpływ na wyniki sportowe. Niestety, jeśli organizm zawodnika nie jest w stanie kontrolować tego przepływu hormonalnego, może to mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Wytwarzanie adrenaliny jest zarezerwowana jako technika przeżycia, ale zbyt częste wytwarzanie epinefryny związanie ze wzmożonym stresem i ryzykownym trybem życia wiąże się z osłabieniem układu odpornościowego i wzmożoną podatnością na infekcje.

Zawody

Zawodnik, który jest w stanie prawidłowo kierować swoją energię, jest zazwyczaj tym, który doświadcza zwycięstwo. Nie wystarczy poczuć adrenalinę płynącą przez ciało – równie ważna jest umiejętność kierowania tak aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Najskuteczniejszym sposobem jest skupić się na umieszczaniu samego siebie w podobnej sytuacji, jak często, jak to możliwe. To się nazywa trening i jest najważniejszym elementem sportowego doświadczenia.

A więc pamiętaj :

trening mma cutman sport medyczne adrenalina

BezpiecznySport.eu

 

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in MMA, Organizm, Trening, Wiedza and tagged , , , , , .