Info

Trochę info

Info o nowej osobie w pajęczej sieci internetowej (miło się przedstawić), jestem Tomek –Cutman, prężny działacz w kręgach ratowniczych, student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, aktualny gracz Husarii Szczecin.

cutman mma tomasz biernat

informacje tomek cutman mma medycycna sportowa o mnie

 

Tomasz Biernat.

Informacje Cutman-Kto to?

Cutman – osoba odpowiedzialna za zapobieganie i leczenie urazów, uszkodzeń zawodnika podczas przerw między rundami pełnego kontaktu takich jak boks, kickboxing lub MMA. Cutman zwykle zajmuje się obrzękami, krwawieniem z nosa oraz rozcięciami (potocznie zwane cuts). Zasady sportów pełno kontaktowych określają, że te urazy mogą być przyczyną przedwczesnego przerwania walki, liczące się jako przegrana dla zawodnika z urazem. Dlatego cutman jest kluczowym elementem dla zawodnika i może być decydującym czynnikiem podczas przebiegu walki.

Wynagrodzenie cutman’ów jest różne, zwykle mieści się pomiędzy 1-3% wynagrodzenia zawodnika. Dla wielu fighterów o niskim budżecie, obowiązki cutman’a są wykonywane przez ich kolegów ringowych. Większość organizacji wymagają aby cutman’i posiadali licencje, zwykle wymagane jest doświadczenie lub certyfikaty. Większość cutman’ów uczy się poprzez praktykę i samokształcenie.

W przeciwieństwie do boksu, cutman’a na galach mieszanych sztuk walk zazwyczaj zapewnia organizator, zamiast pomocników ring corner. Ma to zapobiec ewentualnym zarzutom „natłuszczania” (stosowania wazeliny na obszarach innych niż czoło, które zapewnia nieuczciwą przewagę w grapplingu).

Cutman’a nie należy mylić z lekarzem, który jest główną osobą monitorującą stan zdrowia zawodników, a kojarzyć z osobą zadaniami bliższa do sędziów. Lekarz udziela porad, monitoruje bezpieczeństwo obu walczących zgodnie z przepisami i prawem, i ocenia ich zdolność do kontynuowania walki.

Zabiegi

Przed walką, cutman nakłada wazelinę na obszary najbardziej narażone na ciosy, zwłaszcza twarz, dzięki czemu skóra staję się bardziej elastyczna i śliska i stwarza mniejsze prawdopodobieństwo rozcięcia. Nie uważa się za dobrą praktykę stosowanie dużych ilości wazeliny. Cutman owija również ręce zawodników co pomaga chronić kości i ścięgna.

Podczas walki, cutman stara się kontrolować obrzęki lub krwawienia w przerwach między rundami. Cutman’i mają bardzo krótki okres czasu udzielenia pomocy zawodnikowi, ich zabiegi są ograniczone do zaawansowanych zabiegów pierwszej pomocy.

Obrzęki

Obrzęk jest zwykle związany z krwiakiem pod skórą twarzy (powszechnie zwany siniakiem) i tradycyjnie do zmniejszenia obrzęku stosowany jest silny ucisk miejsca schłodzonym żelazkiem lub torbą z lodem na górnej części urazu. Ponieważ czas pomiędzy rundami jest bardzo krótki, cutman stara się zastosować „żelazko” od razu i trzymać go tak długo, jak to tylko możliwe. Częstym błędem jest użycie „żelazka” naciskając na miejsce obrzęknięte próbując rozproszyć go lub przenieść go w bezpieczne miejsce, takie daleko od oczu. Takie leczenie nie przesunie krwiaka i może uszkodzić naczynia krwionośne pod skórą, powodując zwiększenie krwawienia i powiększenie obszaru opuchniętego.

Rozcięcia

Rozcięcia (skaleczenia) są głównym tematem cutman’ów jeżeli krwawienie nie jest zatrzymane natychmiast, lekarz może przerwać walkę deklarując że ranny fighter przegrał walkę. także może to zrobić gdy rozcięcie jest w okolicach oka. Najbardziej podatny obszar na twarzy narażony na rozcięcie to okolice oczu. Rany leczone są przez zastosowanie zimnego ręcznika do oczyszczenia i jednoczesnego chłodzenia powierzchni cięcia, co powoduje obniżenie przepływu krwi. Gaza zawierająca roztwór adrenaliny jest stosowana do obkurczenia naczyń krwionośnych, a żel hemostatyczny jest używany do zgęstnienia krwi. Cutman może również zabezpieczyć obszar urazu wazeliną, aby zapobiec dalszym szkodom.

Krwawienie z nosa

Większość krwawień z nosa występują w pobliżu otworu nosa. Aby zatrzymać krwawienie, cutman generalnie stosuje wacik nasączonym chlorowodorekiem adrenaliny, jednocześnie tamując gazikiem. Po zatrzymaniu krwawienia, obszar jest schładzany lodem lub „żelazkiem”. Zawodnik jest zwykle instruowany do oddychania przez usta podczas udzielania pomocy.

Złamany nos jest trudniejszym przypadkiem i może być wykryty przez zauważenie gęstej, ciemnej krwi wypływającej z nosa. Krwawienie jest zwykle traktowane w ten sam sposób, jednak zawodnikowi radzi się aby unikał połykania krwi, ponieważ może wywoływać nudności lub wymioty, a cutman powinien skonsultować się z lekarzem w celu zapewnienia bezpieczeństwa zawodnikowi.

Narzędzia

Sprzęt

Enswell czyli „Żelazko” to mały kawałek metalu z uchwytem. Tradycyjnie trzymany na lodzie i służy do chłodzenia powierzchni stłuczenia lub obrzęku, stosując bezpośredni wpływ na zmniejszenie przepływu krwi.
Patyczki są używane do stosowania leków na rany zawodnika. Niektórzy Cutman’i używają patyczków robionych ręcznie lecz większość stosuje gotowe.
Okłady z lodu stosowane są na skaleczenia i siniaki, skręcenia i do utrzymania niskiej temperatury „żelazka”.
Wazelinę kładzie się na obszary najbardziej narażone na uszkodzenie, aby skóra była bardziej elastyczna i śliska, a więc mniej podatna na rozdarcia. Niektórzy cutman’i pokrywają rany maścią zawierającą mieszankę wazeliny i chlorku adrenaliny. Ponadto, pot spływający z czoła nie dostanie się do oczu gdy wazelinę zastosujemy także na brwi.
Gaziki wykorzystywane są do osuszania ran.
Rękawiczki medyczne noszone przez Cutman są po to aby ograniczyć ekspozycję cutman’a na krew.

Leki

Większość cutman’ów wykorzystuje dwa lub trzy standardowe leki z poniższej listy.

Chlorowodorek adrenaliny (adrenalina, zwykle roztwór 1: 1000)-Stosuje się miejscowo w celu zmniejszenia przepływu krwi. Jest to prawdopodobnie najbardziej powszechny lek wykorzystywany przez cutman’ów.
Żel hemostatyczny-Koagulant używany na rozcięcia. Działa najlepiej, gdy powierzchnia jest sucha.
Trombiny-Używany jest gdy krew jest usunięta i powierzchnia jest sucha.
Surgicel i Gelfoam-Dwie inne substancje również stosowane przez cutman’a, choć rzadziej niż Avitene lub trombiny.

Wybitni Cutmani

  • Chuck Bodak, legendarny boxing cutman który pracował z ok. 50 mistrzami świata wliczając w to Muhammad Ali, Rocky Marciano, Tommy Hearns, Julio Cesar Chavez, Evander Holyfield i Oscar De La Hoya.
  • Cutman MMA Jacob Duran który jest znany jako Stitch. 21 Lipca 2015 roku zwolniony z organizacji UFC za krytykę kontraktu z Reebok. 1 Sierpień oficjalnie rozpoczął współpracę z organizacją WSOF.

 

Cały wpis na ten temat znajdziesz na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cutman

Chcesz się ze mną skontaktować ?

Pisz : tomasz@biernat.com.pl