Ucho kalafior zapaśnicze kalafiorowate mma cutman

„Kalafior”-Urazy ucha

Bardzo często swój swojego pozna po wyglądzie uszu, zaraz, zaraz! O co chodzi?!

Ile razy widzieliście takiego gościa i zastanawialiście się co on ma?

Ucho kalafior zapaśnicze kalafiorowate mma cutman

Kalafior!

Nieśmiertelnym tematem są szczególnie częste u grapplerów kalafiory. Uszkodzenie w wyniku ucisku bądź silnego uderzenia małżowiny powoduje zbieranie się w niej krwi lub innych płynów, które nieusunięte powodują permanentną opuchliznę i deformacje ucha.

Deformacja ta nieleczona niejednokrotnie może powodować znaczną utratę słuchu. Chcąc uniknąć takich kontuzji w przypadku ich wystąpienia szybko udać się do specjalisty by zdrenował ucho. Po zabiegu należy wstrzymać się 2-3 tygodnie z treningiem. Niestety, bez operacji plastycznej przy wielokrotnym wystąpieniu tej kontuzji rzadko daje się całkowicie przywrócić małżowinę do pierwotnego stanu, a to z kolei sprawia, że po paru latach bez problemów można fighterów rozpoznawać na ulicy.

Nieleczona, Chrząstka ucha zaczyna się kurczyć na siebie tworząc pomarszczone ucho zewnętrzne, znane jako „kalafior”. Ucho może być również blade, spowodowane brakiem dopływu krwi. W niektórych przypadkach, dzięki zabiegom możemy poprawić wygląd ucha.

Objawy

Silny ból i obrzęk małżowiny usznej, deformacja tkanek miękkich ucha zewnętrznego z powodu narastającego krwiaka.

Leczenie

Leczenie może być skuteczne jedynie przy jak najwcześniejszym podjęciu działań medycznych. Wymaga ono ewakuacji krwiaka przy pomocy nacięcia lub nakłucia igłą i aspiracji jego zawartości na zewnątrz, niekiedy dodatkowo ze wstrzyknięciem w to miejsce roztworu glikokortykosteroidu, a także osłony antybiotykowej. Następnie konieczne jest założenie opatrunku uciskowego. Postępowanie takie ma za zadanie ograniczyć rozprzestrzeniania się uszkodzeń i zmniejszyć ich skalę. Pewne pozostałości, które powstały pomimo podjętych działań terapeutycznych, można leczyć zabiegami chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Jakkolwiek niektórzy sportowcy nie są zainteresowani usuwaniem skutków zaistniałego urazu, uważając, że „kalafiorowate ucho” daje dowód ich waleczności i wzbudza respekt przeciwnika w kolejnych walkach.

Pomoc

Maści heparynowe zmniejszają opuchliznę. Najlepiej jest stosować mieszankę maści heparynowej i altacetu, najlepiej stosować 5-9 razy dziennie.

 

 

Warto jednak dbać o te uszy, może jest to wyznacznik waleczności, ale może nieść ze sobą negatywne skutki.

Przykład?

Wybuch ucha który zdyskwalifikował zawodniczkę z kontynuowania walki.

 

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Cutman, MMA, Organizm, Wiedza and tagged , , , , , , , , , .