Krwawienie, rany, rozcięcia - CUTman. MMA Krew łuk brwiowy

Krwawienie, rany, rozcięcia – CUTman

Krwawienie, rany i rozcięcia to chleb powszedni każdego Cutman ‚a. Co warto wiedzieć? Jakie wyróżniamy rodzaje krwawień? Czy krwawienie może zagrażać życiu? Jaka jest różnica pomiędzy krwawieniem tętniczym a żylnym? Czym jest rozcięcie łuku brwiowego?

Krwotok może być zewnętrzny, spowodowany raną otwartą lub wewnętrzny, kiedy krew nie znajduje ujścia poza organizm. Przykładem krwotoku wewnętrznego jest wylew krwi do mózgu. Rozróżniamy także krwotoki mieszane, kiedy źródło krwotoku znajduje się wewnątrz organizmu, a krew wypływa na zewnątrz, np. krwotok z nosa.

Krwawienie – rodzaje.

Rozróżniamy trzy typy krwawienia w zależności od rodzaju uszkodzonego naczynia: kapilarne, żylne, tętnicze.

  • Krwawienie kapilarne: krew sączy się z rany powoli.
  • Krwawienie żylne: krew wydostaje się z rany intensywnym strumieniem, ale krwawienie daje się łatwo opanować, ponieważ ciśnienie w krążeniu żylnym jest niskie.
  • Krwawienie tętnicze: krew wydostaje się z każdym skurczem mięśnia serca pod dużym ciśnieniem (pulsując). Jest to najpoważniejsze i najtrudniejsze do opanowania krwawienie, dlatego że w krótkim czasie można utracić dużą ilość krwi.

Krwawienie tętnicze.

Krew utlenowana jest jaskrawoczerwona i pod wpływem ciśnienia wytwarzanego przez pracujące serce wytryskuje z ran równo z jego biciem. Krwawienie z dużych tętnic może występować w postaci strumienia krwi tryskającego na wysokość kilkudziesięciu centymetrów, co może bardzo szybko doprowadzić do całkowitego wykrwawienia.

Krwawienie żylne.

Krew żylna, w odróżnieniu od tętniczej, zawiera mało tlenu, ma barwę ciemnoczerwoną, a jej wypływ z rany jest wolniejszy i jednostajny. Ze względu na niskie ciśnienie w żyłach masywność krwotoku zwykle jest mniejsza, co pozwala na jego łatwiejsze opanowanie. Jednak ze względu na fakt, że ściany żył mogą biernie rozszerzać się w znacznym stopniu, krew z dużych żył może wypływać w dużych ilościach.

 

Krwotok tętniczy charakteryzuje się pulsującym w rytm skurczów serca wypływaniem krwi, która ma zabarwienie jasnoczerwone. W krwotoku żylnym z powierzchni rany krew wypływa jednostajnie, ma zabarwienie ciemnoczerwone. Różnica w zabarwieniu jest spowodowana obecnością tlenu w krwinkach czerwonych krwi tętniczej. Krwawienia z naczyń włosowatych dotyczą najmniejszych naczynek i są zwykle niewielkie. Jeśli krew wypływa na zewnątrz ciała poszkodowanego to mamy do czynienia z krwotokiem zewnętrznym. Jeżeli natomiast krew gromadzi się wewnątrz ciała lub tkanek, jest to krwotok wewnętrzny.

Rozcięcie łuku brwiowego

Łuki brwiowe są częścią twarzoczaszki bardzo narażoną na urazy, ze względu na specyficzną budowę – twarda część kostna pokryta cienką warstwą skóry.

Rozcięcie skóry czy złamanie kości tworzącej łuk brwiowy to częsty uraz w sportach walki. Jest to struktura stosunkowo łatwo ulegająca uszkodzeniu ze względu na niewielką grubość skóry w tym miejscu oraz leżący pod nią twardy i ostry brzeg oczodołu.

Krwawienie jest dość intensywne, bardzo widowiskowe z względu na duże ukrwienie. Łuk brwiowy jest miejscem które ciężko zatamować.

 

cut, rozcięcie, krwawienie, łuk brwiowy mma ufc cutman wiedzaPamiętaj!

Każdy uraz twarzoczaszki wymaga wykonania badania tomografii komputerowej, aby ocenić ewentualnie uszkodzenia innych struktur czaszkowych.

Tamowanie

Wydobywanie się krwi tętniczej jest bardziej niebezpieczne, gdyż jest ona pod ciśnieniem. Krwotok może doprowadzić nawet do wstrząsu, gdy stracimy dużo krwi. Niezależnie od tego, czy krwotok jest żylny, czy tętniczy, pierwsza pomoc polega na założeniu opatrunku uciskowego. Kilkoma warstwami sterylnej gazy należy przykryć ranę, dość silnie uciskając. Jeśli taki opatrunek nie pomaga, to należy dołożyć kolejną warstwę gazy. Taki opatrunek powinien zatrzymać krwotok. Potrzebna jest także konsultacja lekarska do oceny rany.

UWAGA!

Nie wolna kłaść na ranę środków typu wata czy lignina, ponieważ mogą się one przyklejać i utrudniać gojenie.

Reakcja organizmu na krwawienie

Przecięcie lub rozerwanie naczyń tętniczych prowadzi do obkurczenia ich uszkodzonych końców, co zapobiega znacznej utracie krwi. Jednocześnie krew wypływająca z uszkodzonych naczyń zaczyna krzepnąć. Krzepnięcie jest procesem złożonym, w którym bierze udział kilka czynników i w przypadku braku któregokolwiek z nich, jak na przykład w hemofilii krzepnięcie krwi może być opóźnione.

 

tamowanie krwawienia cutman krwotok krwawienie

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Cutman, MMA, Organizm, Wiedza and tagged , , , , , , , , , .