Leczenie kontuzji i rehabilitacja sportowa cz.1

Sposoby leczenia kontuzji oraz rehabilitacji sportowej – cz.1

Urazy sportowe to duży problem w sporcie wyczynowym. Zazwyczaj urazy sportowe dotyczą narządu ruchu. Ich bezpośrednią przyczyną jest przeciążenie w obrębie struktur stawowo-mięśniowych. Mogą być wynikiem zadziałania jednorazowego czynnika urazogennego albo sumą mniejszych mikrourazów oraz przeciążeń działających na organizm przez dłuższy czas.

Zbyt duże obciążenia, które mają miejsce w sporcie mogą doprowadzić do ostrych obrażeń oraz przeciążeń charakterystycznych dla danego sportu. Mniejsze trudności terapeutyczne sprawiają uszkodzenia ostre. Specyfikę uszkodzeń przeciążeniowych potwierdzają takie określenia jak: bark pływaka, łokieć tenisisty lub golfisty, kolano skoczka.

Profilaktyka powstawania urazów sportowych

Tejpy kinesio profilaktyka powstawania urazów kontuzji sportowych

W profesjonalnym sporcie coraz częściej sięga się po pomocnicze środków celu profilaktyki powstawania urazów sportowych. Dość nowo rozpowszechnioną ostatnio metodą opracowaną przez Japończyka dr. Kenzo Kase jest kinesiotaping. Bardziej dostępnym środkiem pomocy są wszelakie ortezy, które mają na celu ochronę stawów i mięśni narażonych na uraz. Nie stosuje się ich, na co dzień jednak należy pamiętać, iż w zaawansowanym etapie przygotowań organizm sportowca narażony jest na łatwiejsze powstawanie kontuzji.

Co zrobić gdy uraz się pojawi?

Pomimo iż profilaktyka eliminuje część kontuzji to nie wszystkim urazom da się zapobiec. W momencie, kiedy jednak dojdzie do kontuzji bardzo ważne jest szybkie wdrożenie odpowiednich metod, które mają na celu zmniejszenie rozległości urazu i ochrona zawodnika przed dodatkowymi komplikacjami. Zdarza się niestety tak, iż w efekcie niewiedzy lub lekceważenia urazu zawodnik próbuje kontynuować wysiłek i „rozbiegać” uraz uważając, że nic się na pewno poważnego nie stało. Przyczyną takiego działania może być również zwiększony poziom adrenaliny i endorfin, który wpływa na podwyższenie progu bólu. W wyniku tego skutki urazu zawodnik odczuwa z opóźnieniem. A więc co zrobić, kiedy już dojdzie do urazu? Odpowiedź jest prosta, należy natychmiast przerwać wysiłek fizyczny. Skuteczna i znaną metodą, aby ograniczyć rozległość oraz skutki urazu jest metoda PRICE MM.

  • Protection – Odciążenie
  • Rest – Odpoczynek
  • Ice – Lód
  • Compression – Ucisk
  • Elevation – Elewacja
  • Meticiation – Farmakoterapia
  • Modalities – Fizykoterapia

Część z urazów jest na tyle poważne, że pomimo ograniczenia wysiłku, okładania lodem, elewacji oraz stosowania środków farmakologicznych wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą. Wynikiem takiej konsultacji może być decyzja o konieczności leczenia operacyjnego oraz dalszej rehabilitacji sportowej.

 Lepiej zapobiegać niż leczyć Click To Tweet
Źródło:  KOMPLEKSOWA OCENA FIZJOTERAPEUTYCZNA PODSTAW Ą PROFILAKTYKI PIERWOTNEJ URAZÓW SPORTOWYCH,Kinesiology Tape

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Cutman, MMA, Organizm, Trening, Wiedza and tagged , , , , , , , , , , , , , , , .