historia cutman mma czesc 2

MMA i „drugi” – Historia (Cz. 2)

Historia uzdrowiciela cutmana, wprowadzenie „drugiego”, leków, eliksirów i balsamów.

Nazwa „drugi” jest synonimem Cornermen’a od wprowadzenia Brighton rules – i prawdopodobnie przed. Termin dosłownie oznacza „drugiego człowieka”, a pierwszy był wojownikiem.

Historia uzdrowiciela, wprowadzenie „drugiego”, i narodzin Cutman’a pochodzą z pierwszych płyt z czasów starożytnych Egipcjan, Grecji i rzymskich imperiów 2667 pne – 129/130 ne.

W tych czasach, uznano, że nadmierne krwawienie nieuchronnie powodowało śmierć. Więc zapobieganie utracie krwi i przywrócenie hemostazy (proces zapobiegający utracie krwi z naczyń lub narządów ciała) w bitwie miało ogromne znaczenie i sięga aż bitwy o Troje, około 1200 pne.

Roślinne i mineralne środki ściągjace (specyficzne rodzaje środka przeciw krwawieniom, które działają poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych = wazokonstrykcja) były używane na dużych ranach przez Greków i Rzymian. Jednak ich skuteczność była minimalna, ale przydatne na mniejsze skaleczenia i rany.

Egipskie mumifikacje doprowadziły do ​​lepszego poznania procesu hemostazy. To właśnie w tym czasie, zostały znalezione substancje chemiczne stosowane do organów, żył i tętnic będących w całym organizmie człowieka. Wtedy lekarze i uzdrowiciele uświadomili sobie że jeżeli wprowadzą tą substancje, zatamują krwotok.

Walka na pięści (2000-1000 pne. -393 ne.)

Wyżej wymienione postępy w medycynie były powszechnie stosowane na i poza polem walki. Opieka nad wojownikiem przed i po – była niezwykle ważna w tamtych czasach, ponieważ byli bardzo cenni dla ich właścicieli i zapewniali rozrywkę widzom, jak też jest dzisiaj.

Upuszczanie krwi

Upuszczanie krwi jest to pozbycie się-często małych ilości krwi z pacjenta w celu leczenia lub zapobiegania chorobom i dolegliwościom. To było powszechną praktyką u pacjentów z ranami szarpanymi lub obrażeniami, powodowało się drobne krwawienia z nosa w celu przywrócenia hemostazy.

Upust był oparty na starożytnym systemie medycyny, w którym krew i inne płyny ustrojowe były uznawane za „humory”, które miały pozostać w odpowiedniej równowadze, aby zachować zdrowie. To była najbardziej powszechna praktyka medyczna utrzymująca się do końca XIX wieku. W Europie, w praktyce kontynuowana aż do końca XVIII wieku, przez Jamesa Figgs’a (Mistrz Walk Płatnych, trener i Cutman, 1695 – 07 grudnia 1734).

Co ciekawe, lekarze, chirurdzy i fryzjerzy byli tymi, którzy specjalizowali się w oczyszczaniu krwi. Więc jeśli dzisiaj spojrzysz na ten czerwono-biały wałek kręcący się przy wejściu do fryzjera, to wiedz że czerwony oznacza krew, a biel symbolizuje opaskę uciskową. Ten „Barber Pole” symbolizuje ręce które uciskają naczynia krwionośne aby specjalista mógł naciąć żyłę.

 

STRZEŻ SIĘ FRYZJERÓW ! 😉

Opium, Kokaina, Skopolamina, Kofeina, Ocet i Pajęczyny

Niektóre z tych leków, środków, płynów i mikstur używane były przez cutman’ów aż do początku XX wieku. Na przykład, środki przeciwbólowe, takie jak opium i skopolamina i używki, takie jak liście kokosowe były używane przez starożytnych uzdrowicieli, aby pozbyć zawodnika bólu i zmęczenia podczas intensywnych walk. Łac. Acetum (ocet) stosowano do przemywania ran a pajęczyny wykorzystywano do uszczelniania otwartych ran.

Wierzcie lub nie, stosowanie kokainy i opium było powszechne aż do 1920 roku, a może nie tylko. W 1928 roku w USA kokaina i opium stały się lekami na receptę. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) powstało po to, aby pomóc kontrolować zażywanie narkotyków, a tym samym ograniczyć jej stosowanie i zażywanie w innych dyscyplinach sportowych.

Dodatki

Co ciekawe, niektóre z leków, które były używane przez starożytnych Greków i Rzymian (100 r ne.) były halucynogenne i pobudzające. Strychnina była używana przez fighterów aby zachować czujność, zwalczyć zmęczenie i poprawić intensywność walk a wszystko to dla widzów.

XIX i XX wiek

Inne mikstury, które były podobno używane przez cutman’a, i było to typowe dla tamtych czasów, w ciągu XIX i początku XX wieku używali bimbrów domowych przyrządzonych z liści kokosowych, kokainy, heroiny, opium lub (strychniny w małych dawkach) i kofeiny. Niektóre z nich w połączeniu z alkoholem zwiększały wydajność. Później, w latach 50-tych, w celu zwiększenia wydajności również wykorzystywali amfetaminę.

Cutmani i Trenerzy mieli swoje własne unikalne formuły. Rzeczywiście, było to powszechną praktyką w sportach, takich jak lacrosse i wyścigi rowerowe. Były zazwyczaj brane przed, lub w trakcie zawodów jako środek pobudzający, lub aby złagodzić ból.

 

 

Grecy walki mma historia

 

 

Źródło: http://fightmedicine.net/cutman-advice/the-history-of-cutmen-part-2 Tłumaczenie: Tomasz Biernat

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Historia, MMA, Wiedza and tagged , , , , , , .