Pankration walka grecja pierwsze mma

MMA historia-mieszane sztuki walki

MMA historia – Mixed Martial Arts – Mieszane Sztuki Walki

MMA

Przepisy

Szczegółowe przepisy MMA zależne są od organizatora konkretnego z turniejów czy gal i mogą się trochę od siebie różnić. W tym sporcie walki wiele technik jest dozwolonych, ale są również takie, których nie wolno stosować tj. zakaz gryzienia i plucia, zakaz wsadzania palców w oczy i otwory fizjologiczne, zakaz ataku w krocze, kręgosłup i krtań. Termin MMA tyczy się szerokiego wachlarza umiejętności, jakim musza dysponować zawodnicy. Treningi zawierają techniki z różnych sportów walki jak np. boks, boks tajski, kick-boxing, zapasy, jiu-jitsu stąd określenie mieszane sztuki walki.

Wynik walki może być rozstrzygnięty poprzez nokaut (również techniczny), poddanie się zawodnika oraz decyzję sędziów (jeśli walka nie została zakończona przed czasem). Czasami dopuszczalnym wynikiem walki może być również remis – w zależności od regulaminu danych zawodów. Miejscem walki jest zwykły ring bokserski lub ring o różnym kształcie otoczony siatką. Zapobiega ona wypadaniu zawodników poza obszar wyznaczony do walki. Potocznie nazywane są one klatkami. Używany przez UFC ośmiokątny ring nazywany jest „oktagonem”. Zawodnicy są zobowiązani do posiadania ochraniaczy na zęby oraz rękawic które umożliwiają chwytanie.

ring mma oktagon ufc 74

Pierwsza walka i światowe organizacje

Pierwszym z udokumentowanych sportów walki bez reguł, który przypominał dzisiejsze MMA był pankration, w którym stosowane były różne techniki z klasycznych greckich zapasów oraz pięściarstwa. Znajdowały się one nawet w programie antycznych igrzysk olimpijskich. We współczesnej historii mieszanych sztuki walki wywodzą się od organizowanych od lat dwudziestych XX wieku brazylijskich turniejów o nazwie vale tudo i sięgających siedemdziesiątych lat japońskich zawodów nazywanych kakutougi. Pierwszy okres rozwoju sportu pod nazwą MMA przypadł na pierwszą połowę dziewięćdziesiątych lat, wtedy to w USA w 1993 roku zorganizowano pierwszy oficjalny turniej MMA i nazywał się on UFC 1, a w Japonii założone zostały organizacje Shooto i Pancrase. Obecnie zawody w formule MMA rozgrywają się na całym świecie. Najbardziej znanymi organizacjami o globalnym zasięgu są m.in. UFC, Strikeforce, Bellator, DREAM.

logo ufc światowej organizacji mma

MMA w Polsce

Początek walk MMA w Polsce przypada na rok 2002. W tym roku rozegrano pierwszy pojedynek o tytuł Mistrza Polski w wolnej walce. Odbył się on pomiędzy zawodnikiem jiu-jitsu a zawodnikiem reprezentującym jej brazylijską odmianę – BJJ. Jednym z prekursorów, który przyczynił się do rozwoju MMA w Polsce jest Tomasz Guja z Polskiej Organizacji Jiu-Jitsu. Rok później z inicjatywy Grzegorza Skibniewskiego zaczęto organizowanie cyklicznych imprez. Odbywały się one w Bytomiu pod nazwą European Ju-Jitsu Tournament. Formuła tegoż turnieju nie przypominała jeszcze klasycznych walk w klatkach czy ringu, w których dozwolone było prawie wszystko. Odbywały się one na macie w kimonach i rękawicach tzw. piąstkówkach. Ograniczeniem był wtedy zakaz uderzania głową w głowę przeciwnika, dźwignie skrętne na kark i uderzenia głową w parterze. Kolejny turniej MMA, który zaczęto organizować odbył się na przełomie 2001 i 2002 roku. Był to turniej jak również gala pojedynczych walk, których inicjatorem był klub Berserkers Szczecin. Przepisy dopuszczały możliwość posiadania oraz wyboru ochraniaczy dłoni, ale nie było to koniecznością gdyż akceptowały również zawodników walczących na gołe pięści. Pierwsze z walk odbyły się również w kimonach, ale miejscem konfrontacji był już ring. Następna formuła tej imprezy obejmowała walki w klatkach oraz bez kimon. Pojedyncze walki zostały oparte o przepisy innych dyscyplin m.in. boksu, taekwon-do jak również zapasów. Warszawa była kolejnym z miast, które przyczyniły się do rozpowszechniania wolnych walk w Polsce. Zorganizowany został w niej w 2003 roku Puchar Polski w Vale Tudo. Walki eliminacyjne tego turnieju odbyły się w klatce a walki finałowe w ringu. Pierwsza historyczna walka w Polsce, która odbyła się już według standardowych zasad MMA zorganizowana była 10.10.2002 roku przez Mirosława Oknińskiego podczas targów kulturystycznych Body Show. W tej walce zmierzyli się: Temistokles Teresiewicz oraz Grzegorz Jakubowski. Zakończyła się po 45 minutach morderczej walki, kiedy w klatce ogłoszono remis. W znaczący sposób do spopularyzowania walk MMA w Polsce przyczynił się Maciej Kawulski i robi to do dnia dzisiejszego. Zaczynając od roku 2004 rozpoczął organizacje cyklicznych imprez pod nazwą Konfrontacja Sztuk Walk (KSW). Jest to w chwili obecnej najbardziej prestiżowa i największa gala MMA w Polsce. Warto nadmienić, iż polscy zawodnicy są także zauważani oraz doceniani na świecie np. Paweł Nastula w prestiżowym turnieju „Pride”, Daniel Omielańczuk, Jan Błachowicz, Joanna Jędrzejczyk w amerykańskiej organizacji UFC.

Źródło: Teoria sportów walki, Mieszane Sztuki Walki

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Historia, Historia, MMA, Wiedza and tagged , , , , , , , , , , , , , .