MMA – Historia (Cz.1)

Hello World ! 🙂

Trochę o nowej osobie w pajęczej sieci internetowej, jestem Tomek – prężny działacz w kręgach ratowniczych, student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, były zawodnik judo.

Ten blog będzie zawierał wpisy odnośnie szeroko pojętej medycynie sportowej, fizjoterapii, sportowców, sportu, MMA, Brazylijskiego Jiu Jitsu, Judo, piłki nożnej, newsy, ciekawostki ale nie tylko.

Jednym z moich koników jest MMA i od tej branży zaczniemy pierwszy wpis. Będzie trochę historycznie bardziej o boksie, ale stąd się wywodzi (zauważ że już w XIII w. było mieszanie sztuk walk) ale myślę że ciekawie, zapraszam!

Tomasz Biernat.

So Let’s Go !

Cutman W Historii.

Aby spróbować odtworzyć dokładny obraz dla czytelników, musiałem wrócić do samej istoty tego sportu, co tak na prawdę stworzyło pomocnika/corner man’a/cutmen’a. Historia Cutman’a jest prawie „Nigdy nie opowiedzianą historią”, ponieważ nie istnieją lub są znikome informacje dotyczące skąd tak na prawdę wywodzi się ta profesja. Jednak to, co możemy zrobić, to starać się poskładać pewne historyczne wydarzenia. Najpierw jednak spójrzmy na same początki tego sportu, które spowodowały rozwinięcie się „Człowieka od ran”.
Wczesna historia walki na pięści

Od 2. tysiąclecia pne, obraz walki na pięści wywodzi się ze starożytnych egipskich mezopotamskich narodów: minojskiej Krety, w 1500-900 pne. i Sardynii (Góry Prama), w 2000-1000 pne. Jednak te starcia nie były walką na pięści, jaką znamy dzisiaj. Występowały elementy zapasów, a czasem i broni.

W rzeczywistości, uważa się, że prawdziwe przyjęcie tego sportu było włączenie jej przez starożytnych Greków do Igrzysk Olimpijskich w 688 roku pne. Później, Rzymianie w 393 ne. Stali się wielkimi fanami walk dwóch osób i wryli je w mury amfiteatrów.
Sportowcy do ochrony swoich pięści używali rzemieni. Aby zwiększyć widowisko do rzemieni zostały dodane szpilki, taki zestaw nazywany był „Cestus” i ostatecznie krótkie ostrza, nazwa – Myrmex („przebijająca kończyna”). Walki były tak brutalne, że nawet Rzymianom wzrosła niechęć do nich, zainteresowanie i miłość które podzieliły ten sport.

XIII wiek

Fist fighting odnotowano jako sport w rosyjskiej kulturze już w 1274 roku odbywał się on głównie w święta i specjalne okazje. Zasady różniły się w zależności od regionu tj. Rękawy ściągnięte na pięści (czasami pojawiały się metalowe pręty pod rękawami), albo gołe ręce dozwolone tylko w trakcie walki. Walczący stali „stopa w stope” i po kolei, zadawali ciosy, lub stosowali uniki (jeśli były na tyle szybkie), a następnie drugi zawodnik mógł się odwdzięczyć.

Płatne walki

W XVI-XVII wieku walki na gołe pięści lub w rękawicach, pojawiły się ponownie, tym razem pod nazwą „płatna walka”. Sport był multi-dyscypliną, walka na pięści, zapasy, używanie kija , pałki (Quarterstaff) i walki na miecze były dopuszczone jako część potyczki.

Boks, walki na gołe pięści / Płatne Walki
James Figgs (1695 -1734), „ojciec nowoczesnego boksu” otworzył szkołę dla bojowników w Anglii w 1719 r. i stał się jednym z pierwszych uznanych trenerów boksu.

Szkolił zawodników w wielu dyscyplinach m.in.: typowej walki z elementami kija (również pałka), boks, zapasy i szermierka. Z jego stajni, jeden z wychowanków, Jack Broughton, stał się jednym z najbardziej utalentowanych bokserów tamtych czasów.

Zasady i przepisy
Broughton wprowadził pierwsze zasady boksu w 1743 roku pod nazwą „Broughton Rules”. Potem nazwa przekształciła się na „London Prize Ring Rules”. Zgodnie z tymi zasadami, stójka i zapasy /grappling uznano za część systemu punktacji.

Zasady Broughton’a

Jack Broughton Boks

Jack Broughton, opisany jako „Ojciec Angielskiej Szkoły Pięściarstwa ”, sporządził pierwszy określony kodeks zasad. Przedstawił również rękawice bokserskie, lub ” tłumiki ”. Zapewnił walce na pięści świetlaną przyszłość.

Walka na gołe pięści, zgodnie z zasadami Broughton’a, trwały do momentu aż zawodnik nie stracił przytomności, lub można było go wyrzucić. Pomiędzy rundami była pół minutowa przerwa, a runda mogła trwać od kilku sekund do nawet pół godziny.

Ciekawostka: Płatne walki zostały wprowadzone do amerykańskich kolonii brytyjskich marynarzy w czasie wojny o niepodległość (1775/83). Sport, w tym czasie był uważany za niesmaczny i biedny, więc jego popularność nie była duża wśród arystokracji. W rzeczywistości, jego popularność wzrosła tylko w mniejszości Irlandzkiej -amerykańskiej, a brakowało akceptacji wśród ogólnej populacji tego Państwa prawie przez wiek.

Wprowadzenie Sekund

W London Prize Ring Rules (zbiór przepisów), których było 29, w 1853 roku jedna z zasad wspomina użycie norm sekundowych. Stwierdza się w nim także zastosowanie sekundanta(pomocnika-pierwszy przejaw Cutman), który mógł pomóc dojść uczestnikowi do swojego narożnika w przerwie. Koniec rundy uznawało się wtedy gdy zawodnik został znokautowany, w tym przypadku dostawał 30 sekund na powrót do żywych i podjęcie dalszej walki lub poddanie się i rezygnacja.

Ameryka

Ameryka w XIX wieku nie mogła korzystać z przywilejów jakimi byli Jack Broughton, czy John Jackson. Amerykańskie walki były chaotyczne. Wszystkie zasady były łamane w najlepsze, liczyła się jedna – zasada broni. Była jedyną zasadą którą przestrzegali członkowie mafii.

Irlandzki Boks

Była to forma walki „stopa w stope” w XIX wieku i była podobna do poprzedniej wersji rosyjskiej w XIII w, gdzie fighterzy nie mogli poruszać się po ringu, jedynie mogli stać stykając stopy i po kolei uderzać się wzajemnie. To było dość popularne wśród mniejszości Amerykańsko-Irlandzkiej.

John L. Sullivan (1858 – 1918)

John L. Sullivan Boks Historia corner mma cutmanJohn L. Sullivan walczył w czasach zasad LPRR, i stał się mistrzem świata wagi ciężkiej we współczesnym zawodowym boksie. Jego kariera trwała od 1879 do 1892. Co ciekawe, nawet w tym okresie rzekomego pięściarstwa jest związek boksu z zapasami.

Stójkowy wrestling był zgodny z zasadami, bijący się mógł pchać lub chwytać przeciwnika aby sprowadzić go na ziemię i było to liczone jako nokaut. Bojownicy, mimo zakazów używali kolan, łokci, szczypań lub duszeń.

Najsłynniejszym pojedynkiem stoczonym przez Sullivana była walka z Jakiem Kilrainem, która odbyła się w 1889 roku w stanie Mississippi. Była to ostatnia walka o mistrzostwo USA stoczona na gołe pięści według London Rules; przeszła do historii pod nazwą Masakra w Richburgu. Rozpoczęto ją o godzinie 11 pod gołym niebem, przy temp. przekraczającej 30 stopni w cieniu. Trwała 2 godziny 16 minut, była krwawa, zacięta, obaj bokserzy zmasakrowali się wzajemnie, byli u kresu wytrzymałości ale żaden nie chciał ustąpić. Wreszcie po 75 rundach sekundant Kilraina poddał swojego zawodnika w obawie o jego życie. Po tym pojedynku wielbiciele Sullivana ufundowali mu wspaniały pas, ozdobiony złotem i 397 brylantami – pierwowzór dzisiejszych pasów mistrzowskich.

Pierwszy Mistrz Świata w Boksie

Sullivan walczył w epoce przejściowej pomiędzy erą walki na gołe pięści (według London Prize Ring Rules) a współczesnym boksem w rękawicach (według Queensberry Rules). Jednym z pojedynków toczonych według tych drugich zasad była jego zwycięska walka z Dominickiem McCaffreyem z 29 sierpnia 1885 roku, często wymieniana jako pierwsza w historii o mistrzostwo świata wagi ciężkiej, choć formalnie Sullivan nie był ówcześnie uznawany poza terenem USA za czempiona.

Queensberry Rules

Przepisy te wprowadziły m.in. wymóg stosowania rękawic, rywalizację na ringu oraz ograniczone czasowo rundy. W zmodyfikowanej formie obowiązują do dziś, stanowiąc fundamenty współczesnego boksu. Wierzcie lub nie, zasady Queensbury istnieją w aktualnym boksie do dziś.

 

CDN.

 

Źródło: http://fightmedicine.net/cutman-advice/the-history-of-cutmen-part-1 Tłumaczenie: Tomasz Biernat.

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Historia, Historia, MMA, Wiedza and tagged , , , , , , , .

Komentarze

  1. Oluś napisał(a):

    Mega wciągające, czekam na ciąg dalszy 🙂