naciągnięcie mięśnia objawy urazy kontuzje leczenie przebieg cutman mma

Naciągnięcie mięśnia

Naciągnięcie mięśnia to bolesna kontuzja. Dochodzi do niej w wyniku nadmiernego przeciążenia mięśni, które nie zostały odpowiednio wcześniej przygotowane do wysiłku fizycznego. Aby zapobiegać tego typu urazom, zazwyczaj wystarczy wykonać krótką rozgrzewkę. Jednak co robić, jeśli już doszło do urazu? Sprawdź, jakie są przyczyny i charakterystyczne objawy naciągnięcia mięśnia oraz jak przebiega leczenie tego typu kontuzji.

Naciągnięcie mięśnia to niewielkie mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, tzw. miofibryli. Włókna ulegają nadmiernemu przesunięciu względem siebie i przestają zachowywać spójność. Skutkiem jest postępujący stan zapalny. Wśród tego typu urazów można wyróżnić naciągnięcie mięśnia barku, pleców, szyi, uda, jak również mięśnia pośladkowego oraz nad- i podgrzebieniowego.

Naciągnięcie mięśnia – przyczyny

Naciągnięcie mięśnia jest to uszkodzenie włókien mięśniowych, które wywołuje powstanie w tym miejscu stanu zapalnego. Jak wspomniano wcześniej moment, w którym dochodzi do tego typu urazu to najczęściej skurcz ekscentryczny, kiedy mięsień wyhamowuje prędkość ruchu. Wówczas wytwarza się największa energia. Czynnikami, które zwiększają ryzyko naciągnięcia mięśnia są:

  • brak odpowiedniej rozgrzewki, która powinna podnosić temperaturę tkanek i przygotowywać mięśnie do efektywniejszej pracy koncentryczno-ekscentrycznej;
  • brak treningu rozciągającego – tygodniowy plan treningowy powinien, w zależności od uprawianej dyscypliny, uwzględniać trening rozciągający poprzedzony np. automasażem wykonanym przy pomocy foam rollera;
  • nadmierne lub nieprawidłowe rozciąganie mięśni;
  • dysbalans mięśniowy – znacząca różnica w sile mięśni wykonujących przeciwne sobie ruchy, tzw. mięśni antagonistycznych;
  • brak stabilizacji posturalnej – słabe bądź nieprawidłowo pracujące mięśnie głębokie szczególnie w obrębie brzucha, kręgosłupa i miednicy przyczyniają się do wzmożenia napięcia w mięśniach kończyn dolnych, co może skutkować ich przeciążeniem i uszkodzeniem.

Do uszkodzenia mięśnia może także dojść na skutek bezpośredniego uderzenia, np. po zderzeniu z przeciwnikiem.

Naciągnięty mięsień – objawy?

Pierwszym objawem uszkodzenia mięśnia jest ból mięśnia, zarówno przy dotyku jak i pojawiający się w trakcie ruchu. Wywołuje go stan zapalny, który może również objawiać się obrzękiem i krwiakiem.

Objawy nacągnięcie mięśnia cutman mma

Niekiedy, jeśli sportowiec jest rozgrzany, objawy naciągnięcia mięśnia odczuwalne są dopiero po treningu i ochłonięciu lub następnego dnia. W I stopniu uszkodzenia mięśnia, jakim jest naciągnięcie, ograniczenia siły i ruchomości mięśnia są niewielkie.

Naciągnięcie mięśni – leczenie

Do bolącego miejsca należy jak najszybciej przyłożyć zimny okład, który zwęzi rozszerzone naczynia krwionośne i zmniejszy obrzęk. Zwykle w ciągu 24 godzin dolegliwości powoli ustępują. Wówczas można użyć ciepłego okładu. Warto także sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Dalsze leczenie wymaga przede wszystkim wypoczynku i ograniczenia aktywności fizycznej. Po wyleczeniu kontuzji należy stopniować wysiłek fizyczny. W przeciwnym razie kontuzja łatwo się odnowi.

Jeśli jednak ból będzie się nasilał, konieczna jest wizyta u lekarza. Ortopeda zbada miejsce kontuzji i zleci badanie rentgenowskie, które pozwoli wykluczyć ewentualne złamanie lub inne poważne urazy.

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Cutman, MMA, Organizm, Wiedza and tagged , , , , , , , .