cutman trener na ringu boks narożnik

Najczęstsze kontuzje w boksie

Najczęstsze kontuzje związane z uprawianiem boksu

 

Sport to zdrowie.

Tak od zawsze powtarzano zarówno dzieciom, jak i w dorosłym życiu przypominają nam o tym środki masowego przekazu. Jednak poza zdrowotnym oddziaływaniem na organizm człowieka, sport zarówno uprawiany amatorsko, jak i zawodowo, niesie za sobą niebezpieczeństwo wielu kontuzji i urazów. Popularność medialna sportu, pogoń za rekordami, zwiększenie obciążeń treningowych do granic wytrzymałości organizmu i powszechność uprawiania sportu doprowadziły do wzrostu liczby tzw. urazów sportowych.
Szczególnie kontuzjogenną dyscypliną jest boks. Od zawsze budził wiele kontrowersji i prowadził do dyskusji na temat brutalności tego sportu, gdzie zadaniem walczącego jest uszkodzenie przeciwnika i powalenie go na deski ringu. W tej sytuacji niemożliwym staje się uniknięcie kontuzji przez bokserów.
W Polsce boks jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych dyscyplin sportowych, która niesie za sobą adrenalinę i niezwykłe widowisko, którego nie są w stanie zapewnić inne dziedziny sportu. Dlatego też tak dużą popularność osiąga on wśród mężczyzn. Niestety za dużym zainteresowaniem, jakie niesie za sobą boks idą także liczne kontuzje z tym sportem związane. Dlatego istnieją ściśle określone zasady dotyczące liczby walk, do których podejść może zawodnik, a rozpoczęcie treningów i pojedynków jest uwarunkowane dokładnymi badaniami lekarskimi.
Podczas całego okresu, w czasie którego zawodnik uprawia boks, powinien on zostawać pod stałą kontrolą lekarską. Każdy uraz, szczególnie dotyczący głowy, musi być wszechstronnie przeanalizowany, a dwa nokdauny lub nokauty w krótko po sobie następującym okresie, to już uzasadnienie rezygnacji z udziału zawodnika w zawodach i skierowanie go na badanie neurologiczne i encefalograficzne.

boks trener narożnik cutman ring

Przyczyny powstawania kontuzji

Przyczyną obrażeń w boksie są uderzenia rękawicą lub uderzenia o podłogę ringu. Zawodnicy celowo starają się trafić w wrażliwe miejsca, aby wywrzeć jak największy wpływ na przeciwnika, spowodować jego osłabienie i pozbawić go zdolności do dalszej walki. Przyczyn powstawania kontuzji jest wiele, jeżeli chodzi o urazy sportowe, są to:

1. Wśród zewnętrznych czynników sprzyjających urazowości w sporcie wymienić należy następujące:

a.Uchybienia i błędy w metodyce prowadzenia zajęć są przyczyną urazów w 30-60%.
b. Niepełnowartościowe zabezpieczenie materiałowo-techniczne zajęć (15-25%).
c. Nieprawidłowe zachowanie zawodników (5-15%).
d. Niedostatki w organizacji zajęć i zawodów (4-8%).
e. Niekorzystne warunki higieniczne i meteorologiczne (2-6%).

2. Wśród czynników wewnętrznych sprzyjających urazom sportowym wymieniamy:

a. Stany przemęczenia. W tych stanach szczególnie niebezpieczne są zaburzenia koordynacji oraz upośledzenie reakcji obronnej i uwagi.
b. Zmiany stanu czynnościowego różnych narządów ustroju.
c. Naruszenie biomechanicznej struktury ruchów.
d. Niedostateczne przygotowanie fizyczne zawodnika.
e. Skłonność do skurczów mięśniowych.

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Boks, Cutman, Organizm, Wiedza and tagged , , , , , , .