walka mma najczestsze urazy w mma

Najczęstsze urazy w MMA w liczbach

Urazy które najczęściej występują w MMA

Uprawianie sportu wiąże się nieodłącznie z ryzykiem urazu.  Biorąc pod uwagę trening na sali gdzie ćwiczą zawodnicy MMA trudno było by nie znaleźć osoby, która nie doznała kiedyś kontuzji mniej lub bardziej rozległej. Zazwyczaj do powstania urazów dochodzi w najmniej spodziewanym momencie lub prowadzi do niego splot określonych i często przewidywalnych okoliczności. Przykładowo: zawodnik jest spóźniony na treningu i omija go rozgrzewka, więc sam na szybko wykonuje kilka ruchów dla rozgrzania ciała i zaczyna od razu robić techniki przechodząc później do sparingów. Taka sytuacja sprawia, iż zwiększa swoje szanse na powstanie kontuzji. Znane jest to dla większości trenerów oraz zawodników. Jest to oczywiście tylko przykład i nie jest to jedyna przyczyna kontuzji. Pomijając takie nieszczęśliwe wypadki często w sporcie dochodzi również do urazów spowodowanych przeciążeniem układu ruchu albo przemęczeniem organizmu.

Sam sport kojarzy się dość brutalnie gdyż odbywa się w klatce, w której biją się ludzie, często wychodząc z walki z różnymi uszkodzeniami. Biorąc jednak pod uwagę inne sporty walki jak np. boks gdzie uderzenia skupiają się najczęściej tylko na głowie to MMA jest mniej brutalnym sportem. W mieszanych sztukach walki nie chodzi przecież o to, aby uszkodzić swojego przeciwnika albo zrobić mu krzywdę. W tym sporcie nie zadaje się ciosów narzędziami ani nie atakuje się np. oczu czy strefy kroku. Stosuje się profesjonalne metody walki, które wykorzystywane są np. w boksie, kick-boksie, jujitsu, czy też judo. Większość walk kończy się poprzez poddanie lub decyzję sędziów a nie przez nokaut. Wszystkie walki zawsze przebiegają według ściśle i precyzyjnie ustalonych zasad. Nad ich przestrzeganiem czuwają sędziowie oraz sztab medyczny (w tym Cutman).

MMA na hawajach żołnierze us army urazy w mma

Badanie dotyczące kontuzji w MMA

Już w latach 1993-2003 zaczęto obserwować walki, czego wynikiem są badania, które pojawiły się w 2006 i dotyczyły kontuzji w MMA. Zbadanych zostało wtedy 642 walk, z czego:

  • 28% przerwanych zostało ze względu na uderzenie w głowę (kolanem, łokciem, cios pięścią, kopnięcie, uderzenie głową o podłogę lub tzw. „head stomp”)
  • 34% zakończonych było nokautem
  • 65% skończonych nokautem technicznym
  • 16% zostało przerwanych w wyniku poddania poprzez założenie dźwigni (przyłożenie siły, rozciągnięcie oraz manipulacja rotacyjna stawów i szyi)
  • 14% przerwano ze względu na duszenie (Zobacz: Urazy krtani)
  • 13% poprzez różne inne urazy

Reszta walk zakończyła się po upłynięciu czasu lub w wyniku dyskwalifikacji jednego z zawodników.

Częstotliwość urazów

Inne z przeprowadzonych w latach 2001-2004 badań obejmują 171 walk i wskazują na częstotliwość urazów. Wynik prezentował się w ten sposób, iż u 78 zawodników wykryto 96 urazów, z czego 40% walk zakończyło się kontuzją jednego z uczestników. Z badań wynikło, iż ogólna częstość urazów wyniosła 28,6% na 100 uczestników. Podział najczęstszych kontuzji to:

Dodatkowo zauważono podczas badań, że zawodnicy starsi są bardziej podatni na urazy oraz że większa ilość rund niż trzy powodowała wyższe prawdopodobieństwo urazów.

Okolice ciała i najczęstsze rodzaje urazu

Trzecie z wyników w których przebadanych zostało łącznie pięćdziesięciu pięciu pacjentów w wieku od 18 do 39. Uczestnikami byli mężczyźni i kobiety zarówno amatorzy jak i zawodnicy. W badaniu zgłoszonych zostało 207 obrażeń. Najczęstszą okolicą ciała, jaka została poddana urazowi była: głowa / szyja / twarz (38,2%), następnie kończyny dolne (30,4%), kończyny górne (22,7%), tułów(8,2%), pachwiny (0,5%). Najczęstszym rodzajem urazu było kontuzje (29,4%), następnie przez naderwanie (16,2%), zwichnięcie (14,9%) i 10,1% (przetarcia/otarcia skóry).

Częstymi uszkodzeniami jakie pozostają po walkach są np. blizny, zmiana kształtu nosa, kalafiory będące wynikiem uszkodzenia uszu jak również uszkodzenia oraz nadwyrężenia stawów i mięśni. Popularne również jest złamanie nosa, które nieleczone może doprowadzić do poważnych problemów tj. utrudnione oddychanie, chrapanie, bezdech, który uniemożliwia prawidłowy sen i wypoczynek. Problem rozwiązać może zabieg prostowania przegrody i rekonstrukcji. Dość częste u grapplerów są kalafiory, czyli uszkodzenie małżowiny powstałe w wyniku ucisku bądź silnego uderzenia powodując zbieranie się w niej krwi albo innych płynów, które w przypadku braku usunięcia powodują stałą opuchliznę oraz deformację ucha. Nieleczona może powodować znaczną utratę słuchu.

UFC 129 kontuzje w mma

Źródło :
Bledsoe GH, Mixed martial arts not all Bad, „Br J Sports Med.”
Buse G., No holds barred sport fighting a 10-year review of mixed martial arts competition , „British Journal of Sports Medicine”.
Bledsoe G., Hsu E., Grabowski J., Brill J., Li G. , Incidence of injury in professional mixed martial arts competitions, „Journal of Sports Science and Medicine”.
Charles Lt. , Rainey E., Determining the Prevalence and Assessing the Severity of Injuries in Mixed Martial Arts Athletes, „N Am J Sports Phys Ther.”
Wiśniewski M., Krwawy sport – kontuzje w MMA, „Magazyn Ring”.

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Cutman, MMA, Wiedza and tagged , , , , , , , , , .