krew jak rozciecia rana cutman

Cutman I Jego Zabawki

Zabawki specjalisty od rozcięć – Cutman.

Po co jest żelazko na ringu ? Czym smarują twarz zawodnika MMA ? Co nakłada sędzia na twarz przed walką w klatce ? Jak Cutman zachowuje własne bezpieczeństwo ? Czy Adrenalina to tylko film ? Jakich leków używają w sztukach walk ?

Cutman jest jednym z najważniejszych stanowisk w nowoczesny rogu zawodowego fightera. Cutman dostaje 60 sekund w dwóch rundach aby zrobić wszystko do zatrzymania krwawienia i zmniejszenia obrzęku na głowie zawodnika. Ta praca jest niezbędna, aby umożliwić zawodowcom kontynuowanie walk i skutecznie je wygrywać. Ten artykuł będzie o narzędziach używanych przez cutman’a.

„Żelazko”:

żelazko enswell limo podbite oko opuchlizna zmniejszenie obrzęku

 

Żelazko to mały kawałek metalu z uchwytem. Najlepiej powinien być schłodzony lodem, a następnie przyłożony na obrzęk na twarzy boksera, należy uciskać dopływ krwi do naczyń w obszarze opuchlizny .

Patyczki higieniczne:

patyczki na rany cutman

Patyczki z watą są wykorzystywane do zastosowania leków i różnych koagulantów na rany wojownika.

Wazelina:

wazelina cutman smarowanie nos łuk brwiowy żel

Wazelina jest nakładana na rozcięcia i różne obszary po ciosach , aby skóra była bardziej elastyczna i śliska. To zapobiega przerwaniom skóry oraz pomaga zsuwaniu się pięści zawodnika. Wazelina jest również umieszczana na brwi sportowca, zapobiegając spływaniu potu na oczy pięściarza. Także do tworzenia mieszanek cutmana wraz z roztworem adrenaliny.

Okłady z lodu:

Okłady z lodu są wykorzystywane do schłodzenia i obkurczeniu naczyń krwionośnych przy rozcięciach, stłuczeniach, skręceniach.

Rękawiczki jednorazowe:

Rękawiczki są wykorzystywane przez cutmana aby ograniczyć ekspozycję dłoni na krew bojownika oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób między personelem klubowym. PAMIĘTAJ ! Najważniejsze jest własne bezpeczeństwo !

Leki:

Chlorek adrenaliny 1: 1000 jest najczęściej stosowanym lekiem w celu obkurczenia żył w miejscu rozcięć. Zwykle na nasączonym patyczku lub wymieszana z wazeliną. Żele hemostatyczne są również wykorzystywane w „Ring Corner” ale rzadziej, ponieważ przepisy nie są ujednolicone w tym kierunku we wszystkich państwach.

 

rana krew krwawienie cutman pomoc mma

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Cutman, MMA, Wiedza and tagged , , , , , , , .