Pozyzja bezpieczna boczna ustalona poszkodowany rugby football

Pozycja bezpieczna

Pozycja bezpieczna – „Boczna ustalona”

Co to jest pozycja bezpieczna? Czy jest jakaś różnica pomiędzy bezpieczną a boczną ustaloną? Jak ułożyć osobę nieprzytomną? Kiedy nie możemy ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej? Co zrobić z osobą nieprzytomną która oddycha? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej oddychającej?

Istnieje kilka wariantów pozycji bezpiecznej, każdy z nich ma swoje zalety. Nie ma pozycji idealnej dla wszystkich poszkodowanych. Pozycja powinna być stabilna, jak najbliższa ułożeniu na boku, powinna umożliwiać podparcie głowy i nie uciskać na klatkę piersiową, by nie utrudniać oddechu.

Pozycja bezpieczna, inaczej pozycja „boczna ustalona” to ułożenie poszkodowanego, które gwarantuje utrzymanie drożności dróg oddechowych oraz umożliwia swobodny przepływ płynów organicznych z jamy ustnej, takich jak krew, wymiociny czy ślina.
Należy pamiętać o tym, że pozycja bezpieczna może być zastosowana wyłącznie w wypadku, gdy poszkodowany jest nieprzytomny lecz oddychający.

Ułożenie kończyn w pozycji bezpiecznej zapewnia stabilne i wygodne położenie całego ciała. Do ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej można przystąpić po uprzednim sprawdzeniu czy jego oddech jest w normie a widoczne urazy opatrzone.

Jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej?

Uklęknij przy poszkodowanym i upewnij się, że obie jego nogi są wyprostowane.

Jeżeli osoba nosi okulary zdejmij je.

 • Rękę bliższą tobie ułóż pod kątem prostym w stosunku do ciała i zegnij w łokciu tak, aby dłoń ręki była skierowana do góry.
 • Dalszą rękę przełóż w poprzek klatki piersiowej i przytrzymaj stroną grzbietową przy bliższym tobie policzku poszkodowanego.

Ułożenie pozycja bezpieczna- ułożenie ręki bliższej

 • Drugą ręką chwyć za dalszą kończynę dolną poszkodowanego tuż powyżej kolana i podciągnij ją ku górze, nie odrywając stopy od podłoża.

Pozycja bezpieczna ułożenie ręki dalszej- boczna ustalona

 • Przytrzymując dłoń dociśniętą do policzka, pociągnij za dalszą kończynę dolną tak, by poszkodowany obrócił się na bok w twoim kierunku.

Pozycja boczna ustalona przekładanie pacjenta

 • Ułóż kończynę, za którą przetaczałeś poszkodowanego w taki sposób, aby staw kolanowy i biodrowy były zgięte pod kątem prostym.
 • Odegnij głowę ratowanego ku tyłowi, by upewnić się, że drogi oddechowe są drożne.
 • Jeśli jest to konieczne, ułóż rękę poszkodowanego pod policzkiem tak, by utrzymać głowę w odgięciu, twarzą zwróconą do podłoża, aby umożliwić wydostawanie się treści płynnej z ust.

Układanie pozycja bezpieczna, ułożenie osoby nieprzytomnej, oddychającej

 • Regularnie sprawdzaj oddech. Jeżeli poszkodowany musi być ułożony w tej pozycji dłużej niż 30 minut, po tym czasie odwróć go na drugi bok, aby zwolnić ucisk na leżące niżej ramię.

Kiedy nie wolno układać poszkodowanego do pozycji bezpiecznej? – Przeciwwskazania

 • urazy kręgosłupa i kości czaszki,
 • urazy klatki piersiowej i brzucha,
 • złamania kończyn i miednicy.

 

Źródło: Wytyczne ERC 2010, www.prc.krakow.pl

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Pierwsza Pomoc and tagged , , , , , , .