statystyki mma błędne przekonania cutman mma

Statystyki MMA- Prawda i złe opinie

Statystyki MMA- Prawda i błędne opinie

„W MMA zabijają ludzi” – Statystyki

Statystyki MMA- Prawda i błędne opinie

A w rzeczywistości: w „klatkach” i na „ringach” „mieszanych sportów walki” zginęło kilku zawodników- większość z własnej winy – po prostu nie mieli odpowiednich badań lekarskich. Tymczasem w boksie od 1920 roku do roku 2000 – zginęło ponad 900 bokserów! (uwzględniając oficjalne walki). Biorąc pod uwagę ilość walk i śmierci np. w boksie czy boksie tajskim – „klatki” są złe. Żaden pełnokontaktowy sport walki nie może być w 100% bezpieczny dla zdrowia. Urazy i zgony występują powszechnie wśród przedstawicieli wielu dyscyplin.

Tak naprawdę najbardziej niebezpieczna rzecz jaką możesz zrobić w swoim życiu to … wsiąść za kierownicę i wyjechać na polskie drogi.

W artykule redakcyjnym Time for boxing to hang up gloves „The spokesman-review” podano liczbę 900 zgonów bokserów licząc od roku 1920 (średnio ginie ponad 10 rocznie!) Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Mózgu (neurologów) oszacowało, że uderzenie zawodowego pięściarza odnosi podobny skutek jak trafienie ok. 6 kg kulą lecącą 32 km/h! Jak ocenia stowarzyszenie nawet wśród zawodowców, którzy zrezygnowali z boksu, 15-40 % ma pewne formy chronicznych urazów mózgu, a większość obecnych profesjonalistów z widocznymi lub nie symptomami ma pewne uszkodzenia tego organu! „Czas zakazać uprawiania boksu, sportu, w którym śmierć jest przewidywalnym rezultatem sportowej rywalizacji… a niespodzianką jest, że nie umiera więcej bokserów!”

Mówisz, że w MMA zabijają ludzi? Dowiedz się, że te śmierci to ryzyko uprawiania każdego sportu pełnokontaktowego. Większe ryzyko urazu i więcej śmierci od „klatek MMA” jest w jeździectwie, nurkowaniu, paralotniarstwie, skokach spadochronowych, wspinaczce górskiej czy futbolu amerykańskim.

Mówi się, że:  „Mieszane Sztuki Walki MMA to jeden z najbardziej brutalnych i urazowych sportów walki”

A w rzeczywistości:  urazowość MMA również jest niska. Wiem, że walki mixed martial arts wyglądają brutalnie. Ba, dla laika brutalnie wygląda wszystko – boks, thaiboxing, MMA, zapasy czy nawet rugby.

Jak się okazuje, walki MMA wcale nie są tak groźne dla zdrowia jak się powszechnie sądzi:

Statystyki:

Ilość kontuzji na 100 walk:

  • Boks: 17.1 – 25
  • MMA: 28.6,

Ilość urazów na 100 minut w boksie tajskim:

  • 1.3 na 100 minut zawodów w kategorii lekkiej,
  • 2.25 w wadze średniej,
  • 3 w ciężkiej,
  • 2.54 w super-ciężkiej,

Ilość kontuzji na 100 minut walki w MMA:

  • 3,08

Co ciekawe, w klatkach większość walk nie jest rozgrywana przez pozbawienie przytomności (knock-out) – ale przez … poddania.

Jako podsumowanie mogę podać statystyki dotyczące najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie? MMA? Boks? Nie… Ranking śmierci otwierają wyścigi konne i skoki spadochronowe.

Gdy następnym razem usłyszysz o zabójczym MMA czy „śmiertelnych ofiarach walk w klatkach” – odeślij „specjalistów” do badań naukowych i statystyk poszczególnych dyscyplin.

historia cutman statystyki mma boks

Źródła: 1. „Incidence of injury in professional mixed martial arts competitions” 2. “Risk and Injuries in Contact Fighting” http://ejmas.com/jcs/2004jcs/jcsart_landa_0804.htm, J Athl Train. 2007 Apr-Jun;42(2):311-9. Epidemiology of collegiate injuries for 15 sports: summary and recommendations for injury prevention initiatives., J Athl Train. 2013 Aug 14. [Epub ahead of print] Injuries in a Japanese Division I Collegiate American Football Team: A 3-Season Prospective Study.

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Cutman, MMA, Wiedza and tagged , , , , , , , , , , , .