urazy mięśni mma cutman zerwanie naderwanie mięśnia

Urazy mięśni

Powszechną, szczególnie wśród osób uprawiających sport, kontuzją jest naciągnięcie mięśnia. Problem ten wynika najczęściej z braku odpowiedniej rozgrzewki lub z przeciążenia organizmu zbyt intensywnym treningiem. Uraz ten często jest niedoleczany, co może skutkować poważniejszą kontuzją jak naderwanie, a nawet zerwanie mięśnia.

Jak dochodzi do uszkodzenia mięśni? Jaka jest różnica między naciągnięciem, naderwaniem a zerwaniem? Jak udzielić pierwszej pomocy?

Jak dochodzi do uszkodzenia mięśni?

Mięśnie szkieletowe ciała człowieka to mięśnie poprzecznie prążkowane zbudowane z kurczliwych włókien mięśniowych, tzw.miofibryli, na które składają się białka: aktyna i miozyna. Włókna mięśniowe dzielą się na wolnokurczliwe (tzw. czerwone), które reagują wolniej i mogą wykonywać cięższą i dłuższą pracę oraz na szybkokurczliwe (tzw. białe), które reagują szybciej, pracują w trakcie dynamicznych ruchów, ale też szybciej się męczą. Mięśnie szkieletowe pracują zależnie od woli człowieka. Ich praca polega na kombinacji skurczu i rozkurczu. W zależności od zbliżania się lub oddalania przyczepów mięśniowych wyróżnia się 3 typy skurczu mięśnia:

  • skurcz izometryczny – mięsień się napina, ale jego przyczepy nie zbliżają się;
  • skurcz koncentryczny – mięsień się napina, a jego przyczepy się do siebie zbliżają;
  • skurcz ekscentryczny – mięsień się napina, a jego przyczepy oddalają się od siebie.

Do uszkodzenia mięśnia dochodzi najczęściej w trakcie pracy ekscentrycznej, w miejscu, w którym mięsień przechodzi w ścięgno, ponieważ tu zmienia się struktura tkanki z elastycznej na bardziej włóknistą i twardszą.

  • I stopień uszkodzenia mięśnia z rozerwaniem niewielkiej ilości (do 5%) włókien to naciągnięcie;
  • II stopień to naderwanie mięśnia – większej ilości (powyżej 5%) włókien mięśniowych;
  • III stopień to całkowite przerwanie ciągłości tkanki mięśniowej, czyli zerwanie mięśnia.

Jak odróżnić zerwanie od naciągnięcia i naderwania mięśni?

W przypadku naciągnięcia mięśnia dochodzi do uszkodzenia małej liczby włókien mięśniowych, w związku z tym w niewielkim stopniu dochodzi do ograniczenia sprawności, a ból przechodzi bardzo szybko. Naderwanie mięśnia to uraz o stopniu umiarkowanym, który uniemożliwia poszkodowanemu wykonywanie skomplikowanych działań ruchowych. Jest to konsekwencja przerwania większej ilości włókien mięśniowych niż w przypadku naciągnięcia. Zerwanie mięśnia to bardzo rozległe, najczęściej całkowite rozerwanie włókien mięśniowych, a także naczyń krwionośnych i drobnych nerwów. Poszkodowany nie ma żadnej kontroli nad kontuzjowanym miejscem i czuje ostry, „rozrywający” ból.

O naciągnięciu mięśnia mówimy, gdy doszło do przerwania ciągłości niewielkiej liczby włókien mięśniowych (ok. 5 proc.). W takiej sytuacji w niewielkim stopniu dochodzi do ograniczenia sprawności ruchowej. Jeśli jednak doszło do większego uszkodzenia mięśnia (zerwania więcej niż 5 proc. włókien mięśniowych), uraz kwalifikuje się jako naderwanie. Wtedy kontuzja uniemożliwia wykonywanie skomplikowanych działań ruchowych. Objawy naderwania są takie same jak objawy naciągnięcia mięśnia. Jednak okres unieruchomienia, rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności jest znacznie dłuższy niż przy naciągnięciu.

Profilaktyka

Urazom mięśni można zapobiec poprzez odpowiednie przygotowanie do wysiłku fizycznego. Najbardziej podatne na kontuzje są napięte, nierozciągnięte i słabe mięśnie, dlatego też nigdy nie należy rozpoczynać treningu bez rozgrzewki. Nie wolno również kontynuować intensywnych ćwiczeń pomimo znacznego przemęczenia mięśni. Osoby, które uprawiają sport mogą zabezpieczyć się przed naciągnięciem mięśni dzięki regularnym ćwiczeniom rozciągającym i wzmacniającym mięśnie.

Pierwsza pomoc i leczenie

Leczenie kontuzji mięśni wymaga przede wszystkim wypoczynku i ograniczenia aktywności. Warto również zastosować okłady z lodu i opatrunek z bandaża elastycznego. Jeżeli po 24 godzinach dolegliwości się zmniejszą, można zastosować ciepły okład. Na ból mięśni najlepsze będą dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

 

Kolejny wpis – szczegółowy opis naciągnięcia mięśni.

 

zerwanie naderwanie naciagniecie miesnia mma cutman urazy kontuzje mięsni

 

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Cutman, Organizm, Wiedza and tagged , , , , , , , , , , .