Uraz Nosa złamanie mma cutman

Urazy Nosa w MMA

Budowa

Nos jest początkiem dróg oddechowych i w prawidłowych warunkach to właśnie przez niego, a nie przez usta, powinno odbywać się oddychanie. Nos, jak wiadomo, jest narządem węchu. Przechodzące przez nos powietrze ulega ogrzaniu, nawilżeniu i oczyszczeniu. Nos to zatem perfekcyjny nawilżacz i filtr. Nos to jamy nosowe, przegroda chrzęstno-kostna dzieli go na dwie równe części. Gdy przegroda zostaję skrzywiona, uniemożliwia swobodnie oddychanie. Każdą jamę nosa tworzy nozdrze przednie i tylne, które łączy się z nosową częścią gardła. Nos jest zaopatrzony w krew tętniczą zarówno od tętnicy szyjnej zewnętrznej jak i tętnicy szyjnej wewnętrznej. Bogate unaczynienie nosa, obecność gruczołów surowiczo-śluzowych i unerwienie jam nosa jest związane z funkcją nosa.

W sporcie nos, jako odstający element twarzy, jest szczególnie narażony na urazy nosa. Najczęstsze urazy nosa to uszkodzenia powierzchowne (otarcia, pęknięcia skóry), krwawienie z nosa oraz złamania nosa.

Urazy nosa

Otarcia nosa

Do otarć naskórka może dojść przy kontakcie nie zabezpieczonego wazeliną nosa z rękawicami zawodnika lub z matą. W przypadku mocniejszego ciosu może dojść do pęknięcia lub przecięcia skóry.

Przed zaopatrzeniem rany trzeba się upewnić czy nie doszło do złamania, poprzez badanie palpacyjne. Następnie ranę osuszamy gazą. Jeżeli doszło do naruszenia ciągłości skóry konieczne będzie zszycie przez lekarza po walce.

Krwawienie z nosa

W przypadku krwawienia pamiętamy o pochyleniu zawodnika do przodu zaciskanie skrzydełek nosa i chłodzeniu lodem karku powoduję to obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie krwawienia. Możemy zastosować również tamponadę z gazy.

Pamiętaj! Nie pozwól aby zawodnik podnosił głowę do góry ponieważ spłynięcie krwi do tchawicy lub gardła może spowodować zakrztuszenie.

rwawienie z nosa cutman - urazy nosa

Złamanie nosa

Objawia się krwawieniem oraz jego obrzękiem, a także bolesnością dotykową kości, widoczną deformacją lub obrzękiem powiek i krwiakami (okularowymi również). Wymagana jest jak najszybsza konsultacja lekarska. W przypadku urazów nosa należy pamiętać o możliwości uszkodzenia chrzęstnej części przegrody i powstania w danym miejscu krwiaka. Ma to miejsce w kilka dni po urazie dlatego ważne jest aby w tym czasie nos ponownie obejrzał laryngolog. Jeśli dojdzie do powstania krwiaka i nie zostanie on zdrenowany, może dojść do jego zropienia i wytworzenia ropnia przegrody oraz dalszych powikłań.

Urazy nosa złamanie cutman

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Cutman, MMA, Organizm, Wiedza and tagged , , , , , , , .