urazy ucha mma kalafior pękniecie błona bębenkowa

Urazy ucha w MMA

O urazy ucha bardzo łatwo w sztukach walk, szczególnie jeżeli chodzi o ciosy na małżowinę uszną lub w grapplingu.

Jakie wyróżniamy urazy ucha w MMA? Co robić z otarciem, rozcięciem małżowiny usznej? Jakie są objawy pęknięcia błony bębenkowej? Co wspólnego ma pęknięcie kości czaszki i urazy ucha?

Urazy ucha – wprowadzenie.

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów naszego organizmu. Jednocześnie ucho należy do organów o skomplikowanej strukturze i dużej wrażliwości. Do urazu może dojść na wiele różnych sposobów, a efekty mogą być różne: od błahych i przemijających po trwałe uszkodzenie słuchu.

Rozcięcia, rany.

Otarcia i rozcięcia małżowiny usznej najczęściej pojawiają się od ciosów twardej, skórzanej rękawicy. Proste rozcięcie nie wymaga większej uwagi, ranę wystarczy zatamować sterylną gazą.

Jednak gdy uszkodzenie dochodzi do głębszych warstw i do chrząstki, należy jak najszybciej przeprowadzić konsultację lekarską, by uniknąć szpecących powikłań. Głębsze tkanki bowiem mogą reagować przerostem.

leslie smith rana ucha rozciecie krew urazy ucha

Urazy ucha – pęknięcie błony bębenkowej.

Perforacje błony bębenkowej najczęściej powodują urazy mechaniczne, np. uderzenie w głowę. W wyniku pęknięcia błony bębenkowej mogą pojawić się zawroty głowy, szumy uszne czy pogorszenie słuchu.

Błona bębenkowa to element budowy ucha, oddzielający przewód słuchowy zewnętrzny, kontaktujący się z otoczeniem, od ucha wewnętrznego. Jej grubość wynosi 1 mm. Składa się z dwóch części: napiętej, która obejmuje większą część błony bębenkowej i jest przymocowana do części bębenkowej kości skroniowej pierścieniem włóknisto-chrzęstnym oraz części wiotkiej, która stanowi warstwę włóknistą i przyczepia się do okostnej łuski kości skroniowej.

Objawy:

  • wyraźne pogorszenie się słuchu,
  • szumy w uszach,
  • zawroty głowy,
  • zatkanie przewodu słuchowego.

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia elementów oddzielających ucho środkowe od wewnętrznego można spodziewać się ponadto spontanicznego oczopląsu oraz upośledzenia słuchu typu odbiorczego do całkowitej głuchoty uszkodzonego ucha włącznie.

Po uszkodzeniu błony bębenkowej dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz ucha, które przenosi się na błonę bębenkową, powodując jej rozdarcie. Jeśli pęknięcie jest nieduże – nie daje żadnych objawów. Większe ubytki mogą powodować niedosłuch.

Małe pęknięcia błony bębenkowej goją się same w ciągu kilku tygodni. Jednak te większe zmiany wymagają operacji naprawczej w celu przywrócenia ciągłości błony.

Złamanie

Uraz mechaniczny i pęknięcie kości podstawy czaszki mogą również być przyczyną uszkodzenia wewnętrznych struktur ucha. W przypadku, gdy jako efekt urazu widzisz u chorego wypływającą z ucha krew lub płyn jasny jak woda, nie zwlekaj i opatrz ucho jałowym bandażem, ułóż chorego bezpiecznie i pamiętaj o wezwaniu pomocy specjalistycznej.

Uwaga!

Wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego może świadczyć o złamaniu w obrębie kości czaszki. Sprawdź szczegóły i postępowanie. (Złamanie Kości Czaszki)

 

W kolejnej części wybuchające uszy w MMA (ucho zapaśnika, kalafiorowate) tzw. „kalafior”. Co to jest? Jak wygląda? Co robić? Jak pomóc? To wszystko za tydzień!

Be prepared!

urazy ucha mma cutman smith ufc kalafior pękniecie rana krwawienie

 

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Cutman, MMA, Organizm, Wiedza and tagged , , , , , , , , .