Knockout KO nokaut mma wstrząśnienie utrata przytomności pierwsza pomoc

Wstrząśnienie Mózgu, co robić ?

 

Najczęstszym przypadkiem utraty przytomności w sztukach walk są urazy głowy, w konsekwencji mogą prowadzić do wstrząśnienia mózgu (Nie mylić z „Wstrząsem” jest to błąd) lub złamaniem kości czaszki. Dzisiaj skupimy się na obrażeniu mózgu którym zajmie się cutman.

Co zrobić kiedy zawodnik utraci przytomność? Co zrobić gdy zawodnik zostanie znokautowany ? Jak działać przy nieprzytomnym zawodniku ? Co to jest wstrząśnienie mózgu ? Co zrobić atak padaczki ? Jak ocenić oddech ? 

Wstrząśnienie

Wstrząśnienie charakteryzuje się brakiem zaburzeń strukturalnych mózgu, które można obrazować za pomocą obecnie dostępnych technik. Uraz powoduje krótkotrwałe przerwanie funkcji neuronów, rezultatem którego jest utrata przytomności. U części poszkodowanych może występować splątanie bez utraty przytomności.

Objawami wstrząśnienia są :

  • utrata przytomności,
  • ból i zawroty głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • niepamięć okresu powstania urazu.

Stan pacjenta podsumowuje lekarz wraz z cutmanem.

knockout ko nokałt ufc 190

Knockout na UFC 190

Co robić ? Postępowanie.

  1. Jako pierwszy na miejscu sędzia ringowy niezwłocznie powinien wyciągnąć ochraniacz na zęby „szczękę” ponieważ jest to ciało obce które może spowodować niedrożność dróg oddechowych i uduszenie. (Uraz głowy może doprowadzić do ataku epilepsji „padaczki” – drgawek i niekontrolowanego napięcia mięśniowego)

W przypadku ataku epilepsji postępowanie jest proste, utrzymujemy głowę dłońmi lub trzymamy między nogami do ustąpienia drgawek (chronimy głowę przed uszkodzeniami), ustaję od kilku sekund do 2-3 minut.
Nie przytrzymujemy kończyn górnych i dolnych mogą pozostać swobodne.

CUTMAN PAMIĘTAJ! NIE WKŁADAMY NIC W BUZIĘ POSZKODOWANEGO (Jest to stale krążący mit wśród społeczeństwa), włożony przedmiot może spowodować uszkodzenia zębów i niedrożność.

zeby po ataku epilepsji

Utracone zęby jednego z pacjentów, po włożeniu metalowego narzędzia.

Osoba przy ataku padaczki nie jest w stanie sobie go odgryźć co najwyżej lekko przegryźć i nie jest to zagrożenie życia.
Po ustąpieniu napadu – personel medyczny (lekarz, ratownik, cutman) powinien sprawdzić aktywność źrenic i zdecydować o dalszym losie zawodnika.

2. Musisz zachować drożność dróg oddechowych, odchylamy głowę do tyłu trzymając jedną rękę na czole, drugą na żuchwie (brodzie) zawodnika.

Sprawdzanie oddechu przy wstrząśniene i utrata przytomności ko pierwsza pomoc

3. Jeżeli jeszcze nie odzyskał przytomności sprawdzamy oddech – 3 zmysłami (widzę, słyszę,czuje), nachylamy się nad znokautowanym i oceniamy oddech przez 10 sekund. Oceń wzrokiem ruchy klatki piersiowej, Nasłuchuj przy ustach szmerów oddechowych, staraj się wyczuć ruch powietrza na swoim policzku.

Sprawdzanie oddechu przy wstrząśniene i utrata przytomności ko pierwsza pomoc

Przez 10 sekund powinny się pojawić min. 2 oddechy, jeżeli będziesz miał wątpliwości co do prawidłowego oddechu traktujemy zawodnika jakby był nieoddychający. Wtedy przechodzimy do Resuscytacji krążeniowo oddechowej. (Link.)

4. Przy podejrzeniu urazu kręgosłupa (po silnym KO, uderzenia na szyję) nie podnosimy rąk ani nóg w górę ponieważ przy pęknięciu kości czaszki i krwawieniu do mózgowia ta czynność może spowodować zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego i nieodwracalne uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

5. Gdy sportowiec szybko odzyska przytomności i wyrywa się do wstania i kontynuowania walki, musimy go powstrzymać do momentu oceny parametrów życiowych przez personel medyczny wraz z cutmanem i wydania decyzji.

PAMIĘTAJ NA GALI ZAWSZE SĄ RATOWNICY MEDYCZNI I LEKARZ.

 

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Cutman, MMA, Organizm, Wiedza and tagged , , , , , , .