Zabezpieczenie dłoni,”tejpowanie” rąk

Zabezpieczenie dłoni i „tejpowanie” rąk w MMA

Chciałbym zwrócić uwagę na to jak bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie dłoni zawodnika przed urazami. I jak ważne jest wiązanie dobrego „tejpa”.

Dlaczego „Stitch” przywiązuje wagę do tego czy zawodnik jest strikerem/grapplerem lub którą pięścią uderza mocniej? Dlaczego tak ważne jest zabezpieczenie dłoni?  Z czego składa się dłoń? Jakich kontuzji dłoni można doznać podczas walki? Co to jest złamanie bokserskie? Po co zawodnicy mma wiążą ręce bandażami? Na co cutman zwraca uwagę podczas zabezpieczenia dłoni zawodnika? Czy cutman jest potrzebny? Jak chronić dłonie fightera?

Wiązanie dłoni

Pierwszym z najważniejszych punktów wiązania dłoni jest nadgarstek. Składa się z ośmiu kości głównych, ułożonych w dwóch ściśle do siebie przylegających szeregach. Posiada bardzo skomplikowaną budowę anatomiczną która potrafi przysporzyć wielu problemów w razie kontuzji.

Kontuzje dłoni

Źle zabezpieczony lub niezabezpieczony może spowodować kontuzje które dzielimy na:

Urazowe:
Złamania- przerwanie ciągłości kości,
Zwichnięcia – utrata łączności powierzchni stawowych z torebką stawową,
Stłuczenia – uszkodzenie wewnętrznej struktury tkanki kostnej,
Skręcenia – przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

Przeciążeniowe:
Mikro-urazy powodujące stany zapalne, ból i ograniczenia ruchomości.

Złamania i zwichnięcia z uszkodzeniem torebki stawowej prowadzi do leczenia wraz z rehabilitacją mogące trwać od pół roku do roku czasu! Więc jest to za długo na realia sportów walki i nie wolno do tego dopuścić.

Następnymi po nadgarstku są kości śródręcza. W ich budowie wyróżnia się trzon, podstawę i głowę. Złamania najczęściej dotyczą piątej kości, określane są one mianem „złamań bokserskich”. Gdy dochodzi do urazu, pojawia się ból, zasinienie, obrzęk i zniekształcenie palca.

zlamanie bokserskie kontuzja dłoni mma złamane palce złaman kość zabezpieczenie dłoni

Złamania muszą być leczone chirurgicznie, poza tym wymagana jest rehabilitacja, aby zachować sprawność ręki. W przypadku niepodjęcia leczenia, mogą pojawić się poważne powikłania, jak np. przewlekłe zapalenia czy powstanie stawu rzekomego. Leczenie – zachowawczo w opatrunku gipsowym.

Kolejnym elementem który musimy odpowiednio chronić jest kciuk. Składa się z dwóch paliczków, zapewnia chwytność dłoni. Pierwszy palec ręki jest najbardziej narażony na wybicia czyli fachowo mówiąc zwichnięcia. Objawia się ostrym bólem w momencie powstania urazu oraz przy próbie ruchu; szybkim pojawieniem się opuchlizny i zasinienia. Wymagana jest repozycja (nastawienie).

Zagrożony jest również złamaniem. Jak dobrze wiemy palec po stwierdzeniu złamania umieszczany jest w gipsie. Okres rekonwalescencji – ok. miesiąc.

Tak jak kciuk ważne są też palce. Głównie niechronione są przed złamaniami i zwichnięciami. Objawy, leczenie jak wyżej.

Zabezpieczenie dłoni przez cutman’a

Cutman musi zwrócić uwagę na dobrą stabilizacje nadgarstka, wzmocnienie śródręcza i ochronę stawów przy jednoczesnym zachowaniu fizjologicznego ukrwienia dłoni i ruchomości do grapplingu. Posiadając wiedzę którą ręką częściej lub którą mocniej zawodnik wymierza ciosy może poświęcić większą uwagę na dopracowanie ochrony ręki.

Jakiekolwiek uszkodzenia dłoni w MMA są niedopuszczalne i mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i karierę sportowca, myślę że warto skupić się na roli Cutman’a, warto inwestować w zdrowie i w osoby za nie odpowiedzialne.

 

zabezpieczenie dłoni w mma stitch podczas tejpowanie rąk

Tomasz Biernat – Cutman (BezpiecznySport.eu), student ratownictwa medycznego, fanatyk MMA, zawodnik Judo.

Posted in Cutman, MMA, Organizm, Wiedza and tagged , , , , , , , , , .